Czwartek, 11 września 2014 roku, pierwszy, dzień konferencji „Partnerstwa lokalne i rozwój przedsiębiorczości społecznej. Perspektywy rozwoju „wspólnot solidarnych” w Polsce”, był bardzo pracowity, a jednocześnie pełen emocji. Trzy, bogate w treści debaty , pokazały potężną perspektywę, w jakiej pracuje obecnie Fundacja Barka, której działalność, jak powiedział Bogdan Wenta (Poseł do Parlamentu Europejskiego), jest nowym trendem cywilizacyjnym.
Obchody jubileuszu zainaugurowali Barbara i Tomasz Sadowski wraz z Markiem Woźniakiem Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego oraz Prezydentem Poznania Ryszardem Grobelnym.
W pierwszej debacie wzięli udział wójtowie, burmistrzowie , prezydenci miast oraz przedstawiciel przedsiębiorców, jakim była Dominika Kulczyk – członek rady nadzorczej Kulczyk Investments. Zadawano sobie pytanie -czy można zmieniać Polskę kształtując w większym stopniu demokrację partycypacyjną, odbudowując wspólnoty włączające w życie społeczno-gospodarcze poprzez przedsiębiorczość społeczną wszystkich członków wspólnoty lokalnej?
W następnym panelu, w kontekście perspektyw rozwoju partnerstw lokalnych i przedsiębiorczości społecznej w latach 2015-2020 – pytano czy można stworzyć trwały model społecznej gospodarki rynkowej we wszystkich gminach polskich, oparty o przekazywanie doświadczenia przez partnerów lokalnych do nowych środowisk oraz jak aktywizować lokalne zasoby, tradycję, ekologię, przedsiębiorczość społeczną i społecznie odpowiedzialne wspólnoty?
W ostatnim panelu czwartkowym rozmawiano na temat perspektyw rozwoju „wspólnot włączających” w Polsce. W tej części wiele było podsumowań tego co już udało się osiągnąć w wielu miejscach Polski oraz próbowano zarysować wyzwania na przyszłość.
Przez cały dzień założyciele Barki – Barbara i Tomasz Sadowski przyjmowali gratulacje i życzenia. Uwieńczeniem jubileuszowego dnia był wieczór artystyczny, jaki miał miejsce w Sali koncertowej Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej przy ul. Solnej. Odbył się specjalny pokaz inscenizacji opowiadania „Mewa”, autorstwa Richarda Bacha, w reżyserii Sylwestra Woronieckiego –aktora Teatru Polskiego. „Mewa” to literacka metafora pokazująca jak ważna w życiu każdego człowieka jest wolna wola, odrzucenie krępujących nakazów i zakazów, a także jaka jest siła miłości i dobroci. Tytułowa mewa , to Jonathan, który usiłuje wybić się ponad ograniczenia własnej społeczności i pomimo przekonań, że mewa nie może wysoko latać- chce tego dokonać. W takiej sytuacji jest wielu ludzi – zarówno podopiecznych Fundacji Barka, jak i ludzi żyjących w swoich naturalnych wspólnotach – chcą czegoś więcej, chcą zmieniać i transformować ograniczające ich do tej pory standardy. W rolę tytułowej Mewy – Jonathana Livingstone wcielił się brawurowo Andrzej Dawidowski – lider Barki pracujący w Irlandii. Czterodniowa, intensywna praca przedstawicieli Wspólnot Barki przyniosła zdumiewające, poruszające efekty, ukazujące trud stawania się jednostką autentyczną i wolną. Całość wzbogacono o świadectwa Baiby Dhidha Mjidho, rumuńskiej wolontariuszki Barki z Holandii oraz liderów Barki – Rysia i Mirka.
Odbyło się także wyjątkowe wykonanie hymnu Barki, którego kanwę muzyczną stanowi znana pieśń z musicalu „Nędznicy” pt. „Do You Hear The People Sing”, a także… tradycyjnego „Sto lat!”. W programie wystąpiła także Cathy Carr , wielka przyjaciółka Barki, angielska pieśniarka polskiego pochodzenia, jak zwykle poruszając wszystkich swoim przywiązaniem do tradycyjnych pieśni narodowych. Gości zagranicznych zaskoczył fakt spontanicznego, wspólnego śpiewania publiczności wraz z artystką.
Konferencja „Partnerstwa lokalne i rozwój przedsiębiorczości społecznej. Perspektywy rozwoju „wspólnot solidarnych” w Polsce”, w 25-lecie działalności Barka, została objęta patronatem Marka Woźniaka Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Ryszarda Grobelnego Prezydenta Miasta Poznania.
Konferencja odbyła się w ramach projektu systemowego „Zintegrowany system wsparcia ekonomii społecznej”