Fundacja Barka otrzymała Europejską Nagrodę Obywatelską

Fundacja Barka otrzymała Europejską Nagrodę Obywatelską. Organizacja została nagrodzona za pomoc osobom, które najbardziej ucierpiały w procesie transformacji ustrojowej w Polsce oraz za popularyzację Ekonomii Społecznej na całym świecie.

Jedno z najważniejszych wyróżnień za wyjątkową działalność na rzecz obywateli w UE Europejską Nagrodę Obywatelską otrzymała Fundacja Pomocy Wzajemnej Barka. Uzasadnienie i nominację do tej nagrody przedstawiła posłanka do Parlamentu Europejskiego Agnieszka Kozłowska-Rajewicz.

Nagroda jest przyznawana przez PE co roku. Jest ona wyróżnieniem za szczególne osiągnięcia w następujących dziedzinach: działalność lub działania obywateli, grup, stowarzyszeń lub organizacji świadczące o wyjątkowym zaangażowaniu na rzecz lepszego wzajemnego zrozumienia i głębszej integracji między obywatelami państw członkowskich lub na rzecz ułatwiania współpracy ponadgranicznej bądź ponadnarodowej w Unii Europejskiej; może to obejmować działalność lub przedsięwzięcia podejmowane przez obywateli zaangażowanych przez dłuższy czas w ponadgraniczną lub ponadnarodową współpracę kulturalną, przyczyniającą się do umocnienia ducha europejskiego; codzienna działalność w konkretny sposób odzwierciedlającą wartości zawarte w Karcie praw podstawowych Unii Europejskiej.

Europejska Nagroda Obywatelska

Europejska Nagroda Obywatelska

Nominację mogą zgłaszać posłanki i posłowie do Parlamentu Europejskiego. Dlatego, oprócz zasług samych pretendentów do nagrody, to od ich zabiegów i odpowiedniego przygotowania argumentów na rzecz danej nominacji w dużej mierze zależy czy uda się przekonać jury do danej kandydatury.

Fundacja Barka powstała w 1989 r. Dziś Barka stwarza warunki do rozwoju kilkuset tysiącom ludzi zmarginalizowanych społecznie na całym świecie, m.in. poprzez tworzenie i rozwijanie szkół przyuczenia zawodowego dla bezrobotnych, propagowanie przedsiębiorczości społecznej, tworzenie programów dostępnego budownictwa. Edukuje i przywraca do aktywności zawodowej m.in. podopiecznych w 14 dzielnicach Londynu. Rocznie do siedziby Fundacji przybywa kilkanaście delegacji obserwatorów z całego świata, którzy chcą w swoich krajach realizować programy aktywizacji społecznej Barki.

Działalność Fundacji była już wielokrotnie oceniana i doceniana przez różne środowiska , instytucje, media i rządy. Wśród nagród wymienić należy m.in.: World Habitat Award, Waszyngton 2009; I miejsce Fundacji „Barka” w konkursie Globalnej Sieci Rozwoju (GDN) w Pekinie pod patronatem Banku Światowego 2007 oraz II miejsce w Kairze 2003; Nagroda „Time Magazine 2003, European Heros; Nagroda Srebrnej Róży (Silver Rose Award) przyznana przez Organizację Europejską SOLIDAR 2001; Wyróżnienie Pro Publico Bono z okazji dziesięciolecia wolności – wyróżnienie Premiera Jerzego Buzka, 1999; Tytuł „Innowatora dla Dobra Ogółu” przyznany przez Międzynarodowe Stow. Innowatorów Społecznych „Ashoka”-USA, 1996.