W piątek 12 sierpnia odbyło się w siedzibie WCESu seminarium tematyczne „Kulinarny fenomen na mapie Poznania – spółdzielnie socjalne osób prawnych”, podczas którego rozmawialiśmy o pierwszym roku działalności Dobrej Kawiarni oraz Restauracji Wspólny Stół i Kantyna.
Trzy spółdzielnie socjalne osób prawnych zaproponowały nowy standard organizacyjny w prowadzeniu placówek gastronomicznych i w ciągu niespełna dwunastu miesięcy w wyrazisty sposób zaistniały w świadomości poznańskich smakoszy.
Wprowadzenia w tematykę seminarium dokonał Tomasz Sadowski- założyciel Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka, który w skrócie przedstawił drogę przedsiębiorczości społecznej od wspólnot, poprzez partnerstwa lokalne do spółdzielni socjalnych osób prawnych – które , jak pokazuje praktyka ostatnich lat, w niektórych przypadkach wydają się bardziej stabilną formą organizacyjną niż spółdzielnie zakładane przez osoby fizyczne. Rafał Jaworski – doradca WCES, opowiedział o zasadach tworzenia spółdzielni osób prawnych i przepisach regulujących tę dziedzinę. Dominik Marszałek – prezes Dobrej Spółdzielni Socjalnej – przedstawił plusy i minusy funkcjonowania kawiarni , w której pracownikami są osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Mimo wielu trudów związanych z takim wyzwaniem – satysfakcja i poczucie sukcesu jest na tyle silne, że obecnie Dobra Spółdzielnia modernizuje kolejny lokal na jeszcze jedną siedzibę. Interesujące było wystąpienie Agnieszki Marcinkiewicz, dyrektora Spółdzielni Socjalnej – która, jako długoletni praktyk biznesu, dopiero parę miesięcy temu poznała świat ES i w istotny sposób wzbogaciła spółdzielnię swoim doświadczeniem. Maria Sadowska, doradca WCES, a jednocześnie ekspert w międzynarodowym projekcie precyzującym standardy funkcjonowania ekologicznych restauracji – opowiedziała o zasadach eco-cateringu, który jest interesującą propozycją dla PES. Zbigniew Zalesiński z Rydzyny opowiedział o doświadczeniach Stowarzyszenia Pro-Activ, w budowaniu partnerstwa lokalnego, zaufaniu i kolejnym dokonaniu środowiska ES w tym rejonie, które utworzyło następną po „Zielonej Kłodzie” , spółdzielnię socjalną osób prawnych „Kotwica” w gminie Dominice. Spółdzielnia ta ma siedzibę w dawnym ośrodku wypoczynkowym – który za sprawą spółdzielców zostanie zmodernizowany, stanie się ich domem wspólnotowym , a już teraz działa tam już restauracja.
Następnie uczestnicy seminarium przeszli do lokalu Restauracji Wspólny Stół. Tutaj najpierw prezes spółdzielni WS – Jacek Ferenc, dokonał podsumowania rocznej działalności. Następnie goście mogli zobaczyć jak w praktyce wygląda promocja PES – podczas spotkania z mediami oraz partnerami Wspólnego Stołu. Na zakończenie wszyscy uraczyli się posiłkiem przygotowanym przez kucharzy Wspólnego Stołu.
Dobra Spółdzielnia Socjalna powstała z inicjatywy dwóch organizacji Stowarzyszenia Na Tak i Polskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym – prowadzi Dobrą Kawiarnię.
Spółdzielnię Socjalną Wspólny Stół utworzyły Stowarzyszenie Wydawnicze Barki oraz Sportowe Stowarzyszenie na rzecz Integracji Społecznej Barka. Spółdzielnia prowadzi Restaurację Wspólny Stół w Hotelu Śródka w Poznaniu.
Założycielami Spółdzielni Socjalnej Stara Łubianka k. Piły, byli – Gmina Szydłowo, Województwo Wielkopolskie oraz Powiat Pilski. Obecnie Spółdzielnia prowadzi Restaurację Kantyna w budynku Urzędu Marszałkowskiego.