Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej im.Cyryla Ratajskiego – relacja z uroczystości otwarcia

Lokalne inicjatywy mogą być wspaniałym przykładem wspierania przedsiębiorczości społecznej i gospodarki bardziej uspołecznionej na skalę Europy – udowodniła to uroczystość otwarcia Wielkopolskiego Centrum Ekonomii Solidarnej im. Cyryla Ratajskiego w Poznaniu (WCES).

Uroczyste przecięcie wstęgi Wielkopolskiego Centrum Ekonomii Solidarnej

Uroczyste przecięcie wstęgi Wielkopolskiego Centrum Ekonomii Solidarnej

17 września 2013 roku do nowopowstałego kompleksu budynków, przy ulicy św. Wincentego 6, przybyli znamienici goście: Małżonka Prezydenta RP, Anna Komorowska; Prezydent Miasta Poznania, Ryszard Grobelny, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Marek Woźniak; przedstawiciel Fundacji VELUX z Danii, Jens-Joergen Pedersen; Jacek Siwiński, Dyrektor Generalny VELUX Polska. Podkreślić należy obecność ponad 700 reprezentantów rozmaitych środowisk samorządowych, rządowych, twórczych, akademickich, w tym: wójtów, burmistrzów, prezydentów, przedstawicieli parlamentu.

„To było prawdziwe święto kultury solidarnej” – przyznali uczestnicy wydarzenia. Przekonaliśmy się, że to nie było tylko „otwarcie” – jednorazowy akt działania, ale zaakcentowanie i podkreślenie roli wielu działań koniecznych dla poprawienia jakości kultury solidarnej, szczególnie w kwestii wzmocnienia świadomości o konstytucyjnej zasadzie gospodarowania tj. społecznej gospodarki rynkowej w ramach strategii rozwoju lokalnego i regionalnego.

„Chodzi o tworzenie odpowiednich warunków i przestrzeni do życia dla osób wykluczonych i takich, którzy nie potrafią wykorzystać swojego potencjału” – zauważyła Barbara Sadowska, prowadząca debatę, stanowiącą pierwszą część spotkania. Tomasz Sadowski, gospodarz miejsca, Przewodniczący Zarządu Fundacji Pomocy Wzajemnej „Barka”, zaakcentował m.in. wartość odpowiedzialności za wspólnoty terytorialne oraz potrzebę łączenia działań samorządowych z biznesowymi w celu odnalezienia w nich szansy dla społecznego rozwoju, przy wsparciu ideowym jak i materialnym. Tak też się stało w przypadku inicjatywy stworzenia Wielkopolskiego Centrum Ekonomii Solidarnej im. C. Ratajskiego; powstało ono dzięki finansowemu wsparciu Fundacji VELUX oraz środków z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (łączna kwota ponad 5 mln złotych).

Przekonani jesteśmy, że „projekt Wielkopolskiego Centrum Ekonomii Solidarnej im. Cyryla Ratajskiego bardzo dobrze wpisuje się w cele Fundacji VELUX, która pragnie wspierać inicjatywy na rzecz poprawy warunków socjalnych i tworzenia lepszych możliwości do rozwoju osobom bezradnym, wykluczonym społecznie z powodu ich niepełnosprawności czy ubóstwa. Szczególnie zależy nam na pomocy dzieciom i młodzieży w Polsce.

Ten cel możemy realizować wspierając projekty prowadzone przez wyspecjalizowane organizacje, takie jak Fundacja Pomocy Wzajemnej Barka, której zaangażowanie i pomysły przyczyniają się do zmiany sytuacji wielu potrzebujących osób. Mamy nadzieję, że z sukcesem uda się również realizować plany związane z promocją i wdrażaniem w życie zasad gospodarki społecznej bliskiej wartościom firmy VELUX” – powiedział Jens-Joergen Pedersen z Fundacji VELUX.

Potrzebę właściwego wykorzystania wspomnianych funduszy, podkreślił Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Marek Woźniak. Na konieczność trwałej współpracy między rozmaitymi instytucjami zwrócił uwagę Prezydent Miasta Poznania, Ryszard Grobelny. Dla zrozumienia wyboru patrona WCES, niezmiernie ciekawym było wystąpienie Andrzeja Porawskiego, dyrektora Związku Miast Polskich, który przedstawił referat na temat „Idei społecznej gospodarki w polityce społecznej Cyryla Ratajskiego, Prezydenta Poznania w latach 1922-1924 oraz 1924-1935”. Jedną z priorytetowych kwestii dot. otwarcia WCES jest sprawa realnego wypełnienia idei solidarności – z takim też zagadnieniem zapoznał nas profesor Zbigniew Woźniak, z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Swoje wystąpienie zatytułował „Od solidarności do gospodarki solidarnej”.

WCES to nie tylko nowe budynki, ale klimat, który odnajduje swoją tożsamość w ideach i czynach już ponad 24-letniej działalności Fundacji Pomocy Wzajemnej „Barka”. „Atmosfera tego miejsca od lat jest bardzo ciepła. To, co budzi moje najwyższe uznanie to, to, że potraficie wprowadzić w Polsce to, czego się nauczyliście od partnerów w Europie, a następnie przenieść to do innych gmin, ale też poza Polskę – powiedziała Małżonka Prezydenta RP, Anna Komorowska. Małżonka Prezydenta RP, spotkała się z osobami, które na co dzień działają w infrastrukturze 4 budynków WCES m.in.: w Galerii obrazów Wojciecha Siudmaka, salkach edukacyjnych, Hoteliku, Barka Social Club, Centrum Integracji Społecznej, Bistro.

Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej im. C. Ratajskiego w Poznaniu, zaistnieje w pełnym wymiarze dzięki zaangażowaniu i wsparciu wielu jego partnerów. Pokazało to zaproszenie uczestników uroczystości otwarcia WCES, do podpisania Porozumienia o wspólnej pracy na rzecz rozwoju WCES. Porozumienie podpisała większość uczestników wydarzenia.

Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej im. Cyryla Ratajskiego w Poznaniu ma umożliwić kształcenie społeczno-zawodowe osób długotrwale bezrobotnych oraz edukację formacyjną kadr i środowisk lokalnych w dziedzinie integracji i przedsiębiorczości społecznej. WCES będzie mieć na względzie inicjatywy rozwijające gospodarkę bardziej uspołecznioną, w której na pierwszym miejscu jest człowiek i jego praca, zgodnie z ustrojową zasadą konstytucyjną o społecznej gospodarce rynkowej. Tak też było podczas otwarcia WCES – pamiętajmy jednak, że tego „otwarcia” nie należy traktować jako jednorazowego zdarzenia lecz nade wszystko jako motywację do podejmowania i utrwalania podobnych jak WCES inicjatyw w całej Polsce i w Europie.

Relacja Antserwis – regionalna telewizja kablowa 
Relacja redaktor Marzeny Wojtkowiak wyemitowana w dniu 20.09.2013

Relacja fotograficzna z otwarcia Wielkopolskiego Centrum Ekonomii Solidarnej im.Cyryla Ratajskiego

 

 

.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *